Yumurtanızın Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?


1.Söz konusu yumurtayı soğuk su dolu bir kâseye ya da geniş bir bardağa koyun ve su üstünde kalıp kalmadığına bakın; 

 Yumurtaların içinde ince hava boşluğu bulunur ve zamanla yumurtanın içine gözenekli kabuğundan daha çok hava girer. Yumurtanın içine ne kadar çok hava girerse hava boşluğu o kadar genişler ve yumurtanın su yüzeyinde kalmasını sağlar.

  • Yumurta, yan tarafı üzerinde kâsenin altında kalırsa bu, onun çok taze olduğu anlamına gelir.
  • Yumurta bir ucu üzerinde dik durup hala kâsenin altına temas ediyorsa tazeliği geçiyordur ama tüketilebilir.
  • Yumurta suyun üzerinde yüzüyorsa taze değildir. Bu ille de bozulduğu ya da tüketilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Yumurtayı kırıp açarak bozulduğuna dair bir işaret (ya da koku) var mı diye onu test etmelisin.

 

 

2.Yumurtayı kulağınıza doğru tutun ve sallayın, içinde cıvık sıvı sesine benzer bir ses var mı, bakın;
 
Yumurta bekledikçe nem ve karbondioksit kabuktan içeri girer. Yumurtanın sarısı ile beyazı kuruyup küçülmeye başlar ve yumurtadaki hava boşluğu büyür. Hava boşluğu ne kadar büyükse yumurta kabuğun içinde o kadar kolay hareket eder ve cıvık sıvı sesi çıkar.
  • Yumurta taze ise salladığında pek ses çıkmaz.
  • Salladığında cıvık sıvı sesi çıkıyorsa bu, o yumurtanın bayat olduğunu gösterir. Ama yumurtayı tüketmenin güvenilir olmadığı anlamına gelmez.

 

 

3 Yumurtayı bir tabağın ya da geniş bir kâsenin içine kır ve yumurtanın sarısı ile beyazının durumunu kontrol et;
 
 Bekledikçe yumurtanın bütünlüğü azalır, dolayısıyla yumurtanın sarısı ve beyazı taze bir yumurtanınki kadar birleşik değildir. Yumurta tüm tabağa yayılıyor mu ya da bütün bir şekilde mi duruyor, bak. Yayılan ya da hafif sulu bir görünümü olan yumurtanın beyazı da incedir ve bu yumurta taze değildir.
  • Yumurtanın sarısı düzse ve kolayca dağılıyorsa yumurta bayat demektir.
  • Yumurtanın sarısı kolayca hareket ediyorsa bu, kalazanın (yumurta sarısını yerinde tutan, yumurtanın beyazındaki kalın iplik) güçsüzleştiği ve yumurtanın tazeliğini yitirdiği anlamına gelir.
  • Yumurtanın beyazının rengine bak. Bulanık beyaz, yumurtanın çok taze olduğunu gösterir. Açık beyaz, yumurtanın bayatladığını gösterir (ama hâlâ yenilebilir durumda olabilir).

 

" Müşteri Allah’ın bizim için ayırdığı rızkı kapımıza kadar getiren elçisidir… "