TİNTED TAVUĞU


İSA TİNTED

Salma yumurta tavukçuluğunda tercih edilebilecek ırklar arasında  ilk sıralarda yer almaktadır

Dayanıklı fiziki yapısı, az yem tüketimi ve yıllık %98 oranında yumurtlama verimi  vardır.

Fransa’ya ait bu saf kan yumurta tavuğu ırkının 1978 li yıllardan itibaren Fransız Araştırma Enstitüsü tarafından hibrit yöntemi ile üretimine başlanmıştır. Endüstrinin ismi olan Institut Selection Animale kuruluşunun kısaltması olarak İSATİNTED YARKA adını almıştır. Dünyada ise White Tinted ve Brown Tinted olarak iki farklı renkte bulunmaktadır.

Yumurta tavuğu üreticileri için mükemmel özelliklere sahip bir ırk olan TİNTED veya İSA TİNTED; ülkemiz iklim koşullarına kolay uyum sağlaması, bakımının kolay olması, %98-100 lük yaşam gücü, az yem tüketimi ve yüksek kalitede yumurta verimi ile salma yumurta tavukçuluğunda ideal ırklar arasında yerini almıştır.

Köy tavuğu yumurtası üretimi yapmak isteyen girişimciler için TİNTED tavuk detay özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

TİNTED  YARKA, beyaz parlak tüylere sahip, uysal, minimum yem ile maksimum yumurta üretimi sağlayan, diğer tavuk ırklarına kıyasla sağlık açısından daha dayanıklı düz beyaz renk yumurta tavuğudur. Günlük yem tüketimi ortalama 90 gr. dır. Salınarak bakıldığı takdirde günlük yem tüketimi 60-70 gr. a kadar düşmektedir. Uygun bakım-beslenme ve kümes koşullarında yıllık ortalama 290-320 arasında yumurtlar. 17-19 haftalarda 1300 gr ortalamasıyla yumurtlamaya başlayarak – 20-22 haftalarda PİG e erişirler ve iki yıl boyunca maksimum düzeyde yumurtlama yaparlar. 29. haftada en yüksek verim düzeyine ulaşırlar. İSA TİNTED’in yumurta rengi köy yumurtası rengiyle uyumlu gross / kırık beyaz tonlarındadır ve açık renk köy yumurtası olarak adlandırılır. Yumurtaları kalın kabuklu ve XL boyutta olup ortalama 65-72 gr . arasındadır.

TİNTED  YARKA yumurtlama evresine geldiğinde 1.35- 1.85 kg. arasında ağırlığa erişir.Yetişkin ağırlığı ortalama 1650 gr dır.

TİNTED YARKATAVUK aktif bir yapıya sahip olduğu için salma tavukçulukta yemlemeden maksimum düzeyde faydalanabilmektedir.Salma tavukçuluğa uygun olarak yetiştirilen yarkaların gaga kesimi veya dağlaması yapılmamalıdır. Çünkü gagaları kesik tavuklar yemlemeden yeterli düzeyde faydalanamazlar.

 

Yumurta rengi krem

Yumurtlama dönemi 24 ay

Yumurta giriş yaşı 126.gün

% 15 verime ulaşım haftası 21 .hafta

% 50 Verime ulaşımı 22-23. hafta

% 95 verime ulaşım haftası 29.hafta

Günlük yem tüketimi 115-120 gram

Yıllık yumurta verimi : 315-320

EN YÜKSEK VERİM : % 96-97 PİK

 

İsa Tinted yarka bakımı

 

Işık saati : 14 Saat Aydınlık – 10 Saat karanlık her hafta yarım saat artırarak 16 saate kadar çıkılır

Yumurta folluğu : 6-7 tavuğa 1 yumurta folluğu düşer

 

 

      

   

    

 

" Müşteri Allah’ın bizim için ayırdığı rızkı kapımıza kadar getiren elçisidir… "